Google Seo İçin Işık Hızı Etkisi

Google aramalarda üst sıralara çıkmak için bir çok kriteri ve etkileşimi dikkate alır ortalama 200 kalemin üzerinde kriteri vardır, ancak bunların içlerinde bazı kriterler vardır ki bunlar tabiri caizse google seo için atar damardır ve ışık hızı etkisi yaratır.

Şüphesiz ki Google sıralama başarısı hepimizin öncelikli konusu olup, en çok kullanıcı etkileşimini almak bir web sitesinin en büyük amacıdır. Tabi bunun bir çok şartı ve kriteri var sıralama yapmadan önce tekrar tekrar burgulamak istiyorum her yazım da söylüyorum tekrar söyleyeyim ;

– Google ilk bakış da bir arama motoru olabilir, ancak Google bir yapay zekadır ve onu kandırmanın bir bedeli vardır. Bu bedeli ödememek için Google amcayı kandırmayın !

Şimdi Önemli Bulduğum Kriterleri Sıralayalım ;

1. SİTE HIZI

Bir adrese tıkladınız ve açılmıyor yavaş yavaş geliyor site sizi durduk yere strese sokar demi ? işte bunu düşünün ve kimseyi strese sokmayın arkadaşlar, sitenize gereksiz efektler, kodlar, resimler yerleştirip sitenizi yavaşlatmaya sebep olmayın bunu hem Google amca sevmez ! hem de sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu durumdan hiç hoşlanmayacaklardır ve sitenizi terk etmeye sebep olacaktır ki bu da hemen çıkma oranınızı yükseltir ve Google sitenizin içerik kalitesinin düşük olduğunu düşünür unutmayın o bir yapay zeka

2. BAŞLIK (TİTLE) ETİKETLER

Anahtar kelimeniz ne ise, sitenizin ana kelimesi ne ise lütfen başlığınız da bunu mutlaka en başta kullanın bu Google botları için mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunacak ve siteniz onların çok çok hoşuna gidecektir. Hiçbir zaman sayfa başlığınız (TİTLE) 60 karakterden fazla olmalıdır aksi durum da seo etkisi için negatif bir durum oluşturacaktır. Unutmayın ideal olan başlık 30-60 karakter arası olması gerekmektedir.

3.HTTPS – SSL SERTİFİKASI

İyi bir kullanıcı deneyimi ve Google indeksleme başarı için sitenizde mutlaka ssl güvenlik sertifikası kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim ki geçtiğimiz yıllarda Google bunun dikkate aldığını zaten açıklamıştı, artık kullanıcılarda yeşil çubuğa dikkat ediyorlar. Her zaman ki gibi güven vermenin etkisi hep bir artı olarak dönecektir unutmayın.

4. META AÇIKLAMALAR

Diğer bir ismi Meta Description olan bu kriter aslında Google için en önemli faktörlerden ilk 5’e çok rahat girer kısacası sayfanızın tanımı olan bu alanı her yazınız, sayfanız vs. için özel olarak yazmanızı kesinlikle tavsiye derim, kendi sitenize eklediğiniz bir içeriğin tanımınıda en iyi kendiniz yaparsınız bunun otomatik botlara bırakmayın, kendiniz zaman ayırın ve tanımınızı ilgili seo eklenti vs. ne ise o bölüme yazın ki başarılı sonuçlar alabilesiniz.

5. MOBİL ARAYÜZ

Unutmayın ki artık bir çoğumuz siteleri, içerikleri vs. mobil ara yüz üzerinden geziyoruz, inceliyoruz ve notlarımızı alıyoruz, dolayısı ile mobil ara yüz olmadan, mobil tema olmadan yada kaba tabir ile mobile özel bir tema vs. kullanmadan istediğiniz trafiği almanız imkansız. Mutlaka ama mutlaka mobile özel ara yüz çalışması yapmanız gerek ve sitenizin mobil platformalar da düzenli, düzgün çıkmasına zen göstermelisiniz.

6. FAYDA SAĞLAMAK

Kullanıcılar neden sizin sitenizi ziyaret etsin bu soruyu kendinize sorarak içerik üretmelisiniz ? mesela şuan neden bu yazıyı okuyorsunuz ? bir bilgi vermeye çalıştığım için değil mi ? işte ince çizgi burası neden sizin sitenizi ziyaret etmeliyim bana ne vereceksiniz bu çok önemli, unutmayın hiçbir kuyumcu dükkanının önüne çıkarak bağırmaz. Değerli malı olanlar bağırmazlar o değeri almak için zaten sizi bulurlar, bura da değerli mal kaliteli içerik oluyor.

7. ZİYARETÇİLERİ YÖNLENDİRİN

Ziyaretçilerinizi siteniz içinde bulunan diğer yazı veya videolarınıza içeriklerinizin içinde yönlendirmeler yaparak ziyaretçilerinizin sayfanız da daha uzun zaman geçirmesiniz sağlaya bilir ve onlara iyi bir son kullanıcı deneyimi yaşata bilirsiniz, böylece Google amanın gözüne girmiş olursunuz oda sizi ödüllendirecektir. Çünkü Google iyi olanı yükseltir insanlar gibi değildir !

8.İYİ VE KALICI DOSTLAR EDİNİN

Bundan kastım iyi dış bağlantılı linkler edinmeniz, yani bir etkileşim sonrası sizin sitenize ziyaretçi gelmesi daima olumlu sonuçlar doğuracaktır. Aksi durumda sadece kuru linkler siteniz için ters tepki yarata bilir buna dikkat edin, mesela bir makale içinde sizinle %100 alaklı bir anahtar kelimeye yönlendirme yapmanız çok faydalı olacaktır.

9. REKLAM

Mutlaka ama mutlaka sitenizin reklamlarını Facebook, İnstagram, Youtube gibi mecralarda çıkarın ve buralara para harcamaktan korkmayın, dönüşümleri gördüğünüz de ne demek istediğimi ok daha iyi anlayacaksınız tabi doğru sosyal medya reklam stratejileri oluşturarak bu geri dönüşümleri almanız mümkündür.

Velhasıl ben bildiklerimi paylaşmaya, faydalı olmaya çalıştım tüm soru ve aklınıza takılanları bana yorum bölümünden sora bilirsiniz.

Youtube Kanalım : https://www.youtube.com/channel/UCU8w8rfSWF8LmhZiJGZrk5g

İnstagram : https://www.instagram.com/hcmehmetkaya/

Facebook : https://www.facebook.com/hacimehmetkayaa

Twitter : https://twitter.com/hcmehmetkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir